2014. október 24., péntek

A májmohák olajtestei

E bejegyzés anyaga egy egyetemi beadandó dolgozatára készítettem, gondoltam megosztom, mivel igencsak kapcsolódik a blog témájához

Az alábbi bejegyzés egy a Critical Reviews of Plant Sciences 2013 / 32:293–302 számában megjelent Xiaolan He Yu Sun and Rui-Liang Zhu - The Oil Bodies of Liverworts: Unique and Important Organelles in Land Plants című cikk fordítása, vázlata, illetve internetes fotókkal történő kiegészítése.

This entry is the processing of the Critical Reviews of Plant Sciences 2013 / 32:293–302 - Xiaolan He Yu Sun and Rui-Liang Zhu - The Oil Bodies of Liverworts: Unique and Important Organelles in Land Plants. The entry is based on the publication above.




A májmohák olajtestjei: funkciójuk, morfológiájuk, eredetük és esetleges gyógyszerészeti jelentőségük

A májmohák sejtjein belül különös, membránhoz kötött, lipofil organellumot találunk: az olajtesteket, amik egyedülállóan jellemzőek a Marchantiophyta törzsre. Sok-sok terpént, és más aromás vegyületeket szintetizálnak, taxonómiai bélyegek lehetnek, valamint az ember számára nem is sejtett gyógyszeralapanyagként szolgálhatnak.
A mai májmohák mintegy 8000 fajt számlálnak, minden kontinensen megtalálhatóak, igen változatos élőhelyeken is életben maradnak. Fosszíliák és filogenetikai kutatások bizonyítják, hogy az első szárazföldre merészkedő növények – kb. 470 millió évvel ezelőtt – májmoha-szerű élőlények voltak. Ez alapján valószínűsíthető, hogy a májmoháknak fontos szerepe volt abban, hogy megfelelő körülményeket biztosítsanak az ezt követő szárazföldi növénycsoportok evolúciójának, és segítségükkel tanulmányozható, hogyan tudtak alkalmazkodni a növények a szárazföld okozta stresszhez.


Gyönyörű májmohát rejtő fosszília (balra) (Forrás: science.uniserve.edu.au), valamint algák fosszilis lenyomata (jobbra), mely alátámasztja a tényt, hogy a szárazföldre merészkedő növények nagyban hasonlítottak a mai telepes májmohokra (Forrás: www.dandebat.dk)

A májmohák filogenetikai kapcsolatait leíró tanulmányok szerint, az egyik evolúciós újítás, amit a hepatikák hoztak, az az olajtest volt. Az olajtest tulajdonképpen egy membránnal határolt egység, amiben lipofil cseppecskék találhatók. A törzs több mint 90%-a rendelkezik ilyen sejtalkotóval, később érdekes módon bizonyos csoportokban önállóan, más-más időben megszűntek az evolúció folyamán, habár bizonyára fontos szerepet játszottak a májmohák életében, mivel a legtöbb taxon megőrizte őket. A lehetséges funkciójukról sok hipotézis van, mint a növényevőkkel, kártevőkkel szembeni védelem, a hidegtűrés, UV sugárzás és kiszáradás tűrése, de többségük csupán elmélet.


Gyönyörű kép, melyben feltételezik, hogyan is nézhetett ki a hepatikák térhódítása a Szilurban.
(Forrás: coo.fieldofscience.com , Kandis Elliot)

Az olajtestek eredete

A májmohák olajtestjét már az 1830-as években Hübener (1834) is észrevette, mint átlátszó, fényes felületű cseppként írta le. Később, mintegy 30 évvel, Pfeffer már olajsejtnek nevezte őket, tekintettel az anyag olajos természetére. Mára bebizonyosodott, (Suire et.al. (2000)) hogy az olajtestek a sejten belüli izoprén vegyületek szintézisének helyei, ezzel megerősítették azt, hogy ezek az olajtestek aktív sejtalkotók.
Különböző elméletek születtek arra nézve, hogy milyen eredetűek, kloroplasztisz, mitokondriális esetleg vakuólum. Később azonban bebizonyosodott, hogy az endoplazmatikus retikulum kitágulásával jöhettek létre. Azonban a feltevések arról, hogy a többi organellum hogyan járult hozzá az olajtest képzéshez, már nagymértékben különböznek. Pihakaski (1968) feltételezte, hogy a Bazzania trilobata-nál az olajtestek vakuolum-szerű képletekből képződnek, amelybe az ER és a Golgi apparátus választ ki anyagokat, mint kis cseppecskéket, míg a Lophozia ventricosa esetében a citoplazmában lévő zsírcseppek egyesülésével, majd ezután egy membránba zárással képződnek. Ezzel szemben Suire (1970) a Radula complanata-val dolgozva megállapította, hogy az olejtestek a kitágult ER ciszternákból származnak. Ez utóbbit más kutatások is alátámasztották Calypogeia, Diplophyllum és Scapania nemzetségeknél is Duckett és Ligrone (1995), akik elutasították Pihakaski elméletét azzal érvelve, hogy az általa kapott eredményeket valószínűleg a szegényes anyag miatt kaphatta.
A leveles taxonokkal összehasonlítva az összetett telepes májmohák olajtestjeinek eredete határozottan különböző volt. A Marchantia paleaceae-nél az olajtestek eredetét a Golgi eredetű vezikulumok és az ER tágulatának összeolvadásával feltételezték (Galatis és Apostolakos 1976; Galatis et al. 1978), továbbá kihangsúlyozták, hogy az olajtest cseppek kizárólagosan a testen belül szintetizálódnak, kívülről a citoplazmából befelé nem lépnek be. Ugyanezen szerzők más fajoknál is megfigyelték ezt a Lunularia cruciata és M. polymorpha fajoknál (Galatis et al., 1978a). A későbbi vizsgálatok azonban kimutatták, hogy nincs bizonyíték arra, hogy a Golgi hozzájárulna az olajtest képződéshez. Így Suire (2000) kijelenti, hogy az olajtestek eredete ugyanaz a sejtmembrán rendszer, és alapjában véve a fejlődés minden Marchantiophyta fajnál ugyanúgy zajlik, a M paleaceae esetében megfigyelteket pedig egyedi ontogenetikai folyamatnak tekintik. A mai napig folynak a vizsgálatok ezzel kapcsolatban, azonban a kutatás, egyelőre szűk határok között mozog, mivel az olajtestek illékonysága igen gyors, valamint eddig azon fajokat vizsgálták, akik elég nagyméretű olajtesttel rendelkeznek.

Taxonómia és filogenetika

Az olajtestek nemcsak a gametofitonban, hanem a sporofitonban is megtalálhatóak, beleértve a sétát és a spórákat is. Méretüket tekintve a <1 mikron és a majdnem 30 mikron átmérő között mozognak. Vizsgálatuk körülményes, tekintve, hogy illékony természetűek, könnyen kiszáradnak és elbomlanak, sokszor a fénymikroszkóp fényének hatására is, pedig természetes körülményeik között megmaradnak kiszáradás esetén is. Mikroszkóppal könnyen észrevehetők, színtelenek, változatosan sűrűn állnak, homogének vagy különválasztottak.

Olajtesteket találunk a Jungermanniopsida és Haplomitriales minden érett sejtjében (gametofiton, sporotfiton egyaránt), míg a Marchantiopsida és Treubiales-ben idioblaszt sejtekre korlátozódnak. Müller (1939) 9 típusú olajtestet különböztetett meg, amit Schuster (1966) is átvett, azzal a kiegészítéssel, hogy a Monoclea nemzetség kivételével minden taxon olajtestet tartalmazó sejtjéből  hiányzik a kloroplasztisz. Később ez a feltevés megszűnt, mivel a differenciálódó sejtben még ott vannak a színtestek, amik félreértésekre adhatnak okot. Többféle taxonómiai vizsgálat többféle kategorizálás használ, de alapvetően 4 típust lehet megkülönböztetni: a homogén eloszlású Massula-típus és Bazzania-típus és a szétválasztott Jungermannia-típus és Calypogeia-típus. Mindazonáltal az olajsejtek alakja, mérete, színe, és az eloszlásuk mind-mind taxonómiailag fontos (pl egyes nemzetségek megkülönböztetése).
Az olajtestek filogenetikája, igen zavaros, mivel a fosszíliákban igen nehezen maradtak a bizonyítékok. Ebben a kérdésben további kutatások szükségesek.


 
Különböző morfológiájú olajsejtek, mind-mind taxonómiai bélyegek. (fenn: Bazzania olajtest, Forrás: www.anbg.gov.au)
(lenn: Calypogeia olajtest, Forrás: www.buildingthepride.com)

Kémia és gyógyszerészeti alkalmazások

Az olajtestek kémiai természete sok szerzőt érdekelt, mivel a májmohák kellemes illatot árasztottak, különösen, ha sérültek. Elég korán kimutatták, hogy az olajtestekben terpének találhatók, mégpedig monoterpének, szeszkviterpének vagy alkoholok. Az 50-es években megállt a májmohák kémiai vizsgálata a DNS felfedezése valamint a temérdek egyéb növényi vizsgálat miatt, de később, ahogy a gáz-kromatográfiás és egyéb analitikai technikák lehetővé tették a kis mennyiségű anyagok izolációját és meghatározhatóságát, a kutatások elindultak. Mára a több mint 700 lipofil vegyület 10%-át jellemezték. A vegyületek többsége, amit a májmohák tartalmaznak mono, szeszkvi és diterpének valamint más aromás vegyületek – tipikusan a bi-benzilek és bisz-bibenzilek. A terpének a legősibb molekuláris csoport, amit növények szintetizáltak.
A Blasia pusilla-ban, - amiben nem található olajtest – nincsenek terpének. Azonban érdekes, hogy az Anthelia julacea, - amely szintén nem tartalmaz olajtestet – kimutattak terpéneket és aromás vegyületeket. Továbbá zsírssavak, trigliceridek, szteránvázas vegyületek igen elterjedtek a májmohák körében. Érdekesség, hogy a lombosmohák nagyon ritkán rendelkeznek terpénekkel.
A terpének és lipofil aromás vegyületek kemoszisztematikus indikátorok. A segítségükkel gyakorlatilag számos taxon között különbséget lehet tenni, ahogy Asakawa (1995) az Aneura nemzetség fajait és a leveles taxonokat nagyon szoros kapcsolatúnak gondolta, később ez a molekuláris kutatások során be is bizonyosodott.
A sok terpén és aromás vegyület figyelemre méltó biológiai aktivitással bír (Asakawa 2012). Többek között citotoxikusság, anti-HIV gátlás, lehetnek antimikrobiálisak, rovarölők, elhízást akadályozók, influenza elleni aktivitásúak, érintésre allergének, nyugtató hatásúak. Kínában tradicionális gyógyszerként tartják a Marchantia polymorpha-t, ezért a gyógyszerészeti tesztek az összetett májmohákra összpontosultak. A jól ismert Marchantia vegyületek a marchantin A-C bisz-benzil éterek jelentős biológiai aktivitással rendelkeznek, antibakteriális, antifungiális, anti-citotoxikus, és ráksejt-ellenes aktivitást mutatnak – az utóbbi a rákos sejtek apoptózisára céloz (Shi et al.,2007; Huang et al., 2010). A marchantinok továbbá az A és B típusú influenza elleni aktivitást is mutatnak. A leveles májmohák közül a Porella cordaeana antimikrobiális aktivitást, a Scapania verrucosa ráksejt-ellenes aktivitást mutat.
A májmohák bioaktív vegyületei számos betegséges elleni gyógyszer számára nyújthat lehetséges alapanyagot. Az ok, hogy ezekben a mohákban megtalálhatóak ezen anyagok, talán az lehet hogy a korai szárazföldi élethez ezek az anyagok szükségesek lehettek.


Kínai orvoslás korai ábrázolása. A gyógyítók szerként használták a Marchantia-t. (Forrás: galleryhip.com)

Funkció

Arra, hogy ezen testeknek mi a valódi funkciója, számos feltevés született. Növényevők, patogének elleni védelem, hidegtűrés, túlzott fény tűrés, UV sugárzás és kiszáradás ellenállás. Ezeket az okokat manapság is erőltetik, bár mindegyik feltételezés ellen létezik eset. Pl.: Az Anthelia intenzív fényben és néha arid körülmények között él, még sincs olajteste; a csak kevés nedvességet igénylő Riccia fajoknak sincs olaj teste. Müller (1939) feltette, hogy az olajtesteknek talán fiziológiai funkciói voltak a múltban, ami manapság már nem létezik. Pihakaski (1968) feltételezte, hogy az olajtesteknek metabolikus funkciói vannak a szerkezetük és az ER-el való kapcsolatuk miatt. Újabban, Pressel et. al. (2009) 6 májmoha faj kiszárításának és újranedvesítésének citológiai és fiziológiai hatásait vizsgálták, és azt találták, hogy a Southbya nigrella kiszáradást követően megőrizte eredeti mennyiségét. A szerzők szerint az olajtestek összeomlottak az újranedvesítés alatt, és csak 48 órával ezután nyerték vissza eredeti méretüket. Azt feltételezik, hogy az összeomlás során szénhidrátokat juttat a citoszolba, tehát ezek a szerzők azt feltételezik, hogy az olajtestekben oldható, nagy koncentrátumú szénhidrát található, és ezeknek döntő szerepük van a kiszáradás tűrésében.
Kimutatták továbbá, hogy ezen olajtestekkel rendelkező fajok, sokkal hatékonyabbak az UV-sugárzás elleni védelemben, mint pl. a lombosmohák. Talán ezen a tulajdonságoknak köszönhetően voltak képesek kolonizálni a szárazföldet, hiszen az UV besugárzás magasabb volt a vékonyabb ózon réteg miatt. Talán emiatt az olajtesteknek kulcsszerepe volt az összes szárazföldi növény további evolúciójában.
Az nem ismert, hogy az olajsejtek, mint energiatárolók működtek volna. Ezek korai feltételezések voltak, amiket a későbbi kutatások megcáfoltak.
A májmohák olajtesteinek pontos funkciót, talán a jövő kutatásai válaszolják majd meg.

Jövőbeli irányok és kilátások

Kétségkívül az olajtestek az egyik legfontosabb sejtorganellumai a májmoháknak. Sajnálatos, hogy amíg a gombák és állatok lipid cseppecskéinek a megértése gyorsan megtörtént, addig az olajtestek evolúciójára és funkciójára vonatkozó kérdések még mindig megválaszolatlanok. A fő kérdések: 1, A májmohák zsírcseppecskéi és más növényi csoportok lipid cseppjei homológok? 2, Mik az olajtest membránjának alkotórészei? 3, Oleoszin vagy oleoszin-szerű fehérjék előfordulnak-e az olajtestekben? 4, Milyen metabolikus aktivitásuk van az olajtesteknek a májmohákban?
A technológia nagy léptékű fejlődésével, talán hamar választ kapunk majd ezekre a kérdésekre. Talán, ha a fenti információk ismertek lesznek, betömhetünk egy újabb rést a növényi evolúció kérdéseiből. Továbbá ezen kérdések megválaszolása a májmohák gyógyszerészeti alkalmazását is elősegítheti.

Felhasznált irodalom:

·         Xiaolan He, Yu Sun, és Rui-Liang Zhu -  The Oil Bodies of Liverworts: Unique and Important Organelles in Land Plants - Critical Reviews in Plant Sciences 2013 32:293–302
·         Bernard Goffinet and A. Jonathan Shaw - Bryophyte Biology (2009)
·         The Penguin Dictionary of Botany (1984)

Képek:

·         www.anbg.gov.au
·         www.buildingthepride.com
·         www.discoverlife.org
·         science.uniserve.edu.au
·         www.dandebat.dk
·         coo.fieldofscience.com
·         galleryhip.com

2014. október 19., vasárnap

A cyanobaktériumok és mohák szimbiózisa

A földi életnek alapvető eleme a nitrogén. Minden aminosav tartalmazza ezt, és az aminosavak a fehérjék építőelemei, éppen ezért a földi élet elképzelhetetlen nélküle. A légkörünk szinte 80%-a nitrogén gázból áll, így ebből bőséggel áll rendelkezésre. Vagy mégsem?

A növények a légkörben található nitrogént nem képesek közvetlenül felvenni, egy kémiai átalakítás szükséges ehhez, amit nitrogén fixálásnak nevezünk. Ezt a kémiai folyamatot csupán néhány élőlény képes elvégezni, és a cyanobaktériumok közöttük vannak.

 A cyanobaktériumok heterocisztáiban végbemenő N fixálási folyamat

A cyanobaktériumok, fotoszintézisre képes prokarióták, amik képesek klorofil-a-t szintetizálni. Az oxigén felszabadításuknak köszönhető a földi élet oxigén evolúciója. Általánosságban elmondható, hogy a cyanobaktériumoknak jellegzetes vegyületei: a phycobilin pigment és a phycocyanin. Ezeknek a vegyületeknek a magas koncentrációja adja ezeknek élőlényeknek jellegzetes kék színét, ezért régebben kék algáknak is hívták őket. Molekuláris kutatások azonban olyan prokariótákat is ide sorolnak, akik phycobilint nem termelnek, mégis ehhez a társasághoz tartoznak, így a fogalom kibővült.

A cyanobaktériumoknak továbbá megvan az a különleges képessége is, hogy képesek eukariótákkal szimbiózist kialakítani, mint pl.: növényekkel, gombákkal, szivacsokkal, protisztákkal. Eme szimbiózis célja a más élőlények szemszögéből evidens: a metabolikus ellátás, jelen esetben a kötött nitrogénnal való ellátás. Azonban a cyanobaktérium szemszögéből már nem egyértelmű. Bizonyosan gyakran kapnak cserébe szén vegyületeket a fotoszintetizáló szimbiózis párjuktól, azonban ők maguk is képesek a fotoszintézisre, akkor vajon miért éri meg nekik? A válasz: védelmet találtak az őket körülölelő élőlények rejtekében, az esetlegesen káros intenzív napsugárzástól, a ragadozóktól, valamint a kiszáradástól is.

 Nostoc sp. mikroszkópos képe, a nyílnál a heterociszta sejt.
(Forrás: fmp.conncoll.edu)

A cyanobaktériumok általánosan fonalas felépítésűek, a nitrogén fixálást egy speciális sejtjük képes elvégezni, amit heterocisztának neveznek. A heterociszta nem képes a fotoszintézisre, hiszen nem tartalmaz klorofilt. A cyanobaktérium egy mozgékony szálat fejleszt, ami heterociszta sejteket nem tartalmaz, ezt hormogoniumnak nevezünk. A hormogonium leválik az "anya" baktériumról, és mozgásra képes lévén, számára optimális helyet keres, azaz gazdanövényt keres, ahol aztán új kolóniát alkot, és heterociszta sejteket is fejleszt.

Mind májmohák (Marchantiophyta), a lombosmohák (Bryophyta) és a becősmohák (Anthoceratophyta) között találunk példát erre a különös szimbiózisra, sőt, mind az epiphyta és az endophyta kapcsolatokat is megtaláljuk. A cyanobaktériumok oldaláról szinte mindig Nostoc sp.-el van dolgunk. Természetesen a leggyakoribb kapcsolat az epiphyta, azaz a növény felületén található meg a baktérium, viszont ismerünk kivételeket is, pl.: egyes Sphagnum fajok hyaline sejtjeiben is találtak már Nostoc-ot. Ennek oka nem teljesen ismert, azonban segíthet a Nostoc-nak, hogy képes legyen elviselni a pH-5-nél savanyúbb környezetet is.

 Dendroceros crispatus, jól láthatóak az üregecskék
(Forrás: vasawaje.exblog.jp)

A baktérium-moha kapcsolatok közül a legszemléltetőbb példa talán a szépséges telepes májmoha, a Blasia pusilla és a Dendroceros crispatus példáján lehet bemutatni. A Blasia a telepén üregecskéket képez, amit szánt szándékkal a cyanobaktériumoknak hoz létre. Kutatások bizonyítják, hogy amint a Blasia N hiányban kezd el szenvedni, olyan vegyületeket kezd el kiválasztani, és szabadon engedni, ami hormogonium termelésre indukálja a baktériumot. A közelben lévő Nostoc sp. ennek az anyagnak a hatására megkezdi a hormogonium termelést, ami létrejöötekor levélik a telepről. A hormogonium útját vegyületek vezérlik, amiket szintén a moha választ ki az üregecskéiben, ezeket a hormogonium érzékeli, és az üregecskébe belemegy. Amint ez megtörténik, a hormogonium elkezdi a telepképzést, az üregecske megtelik.

Blasia pusilla, a fekete pontok maguk a kolóniák
(Forrás: de.wikipedia.org)

Egy átlagos Nostoc sejtjeinek csupán 2-5%-a heterociszta. A Blasia olyan anyagot is ki tud választani magából, ami a Nostoc-ot heterociszta képzésre serkenti, így akár ez az arány a 60%-ot is elérheti. A Anthoceros punctatus esetében ez a szám 80%! Elmondhatjuk, hogy a moha saját nitrogén fixáló teleppel bír, amiben a munkát a cyanobacteria végzi. Arra nincs bizonyíték, hogy a cyanobaktérium fotoszintetizálna az üregecskékben, így biztos, hogy a moha szén vegyületeket ad cserébe a bakrétiumnak. Az viszont teljességgel bizonyított, hogy a moha szabályozza a baktérium viselkedését.

Lazább kapcsolatok is előfordulnak mohák és cyanobaktériumok között, pl.: Bryum algovicum (már a neve is árulkodik), Ceratodon purpureus, Funaria hygrometrica, Grimmia és Racomitrium fajoknál. Ezeknél a fajoknál a heterociszták száma azonban gyakorlatilag megegyezik a természetben előforduló baktériumokéval.

 Bryum algovicum, egy gyönyörű bryum
(Forrás: wisplants.uwsp.edu)

Felhasznált irodalom:
  • Brian A. Whitton, Malcolm Potts - The Ecology of Cyanobacteria Their Diversity in Time and Space (2002)
  • The Penguin Dictionary of Botany (1984)
Internetes források:
Képek:

2014. október 14., kedd

Pleurozium schreberi - A kellemes meglepetés

Az egyik - általam igen kedvelt - Virágtalan növények c. egyetemi tárgy keretében, a professzor úr éppen a türingiai élményeit osztotta meg velünk, mutatóban hozott kristálytiszta vizekből algákat, valamint egy gyönyörű zuzmót is.

Az algaminták nézegetése - benne a szépséges Niccia sp.-vel, a változatos Spyrogyra sp.-kel, valamint számos ismeretlen apró élőlényekkel -a zuzmó is "kézről-kézre" járt, hiszen a jelen lévők közül csak kevesen láttak Cladonia rangiferina-t (rénszarvas zúzmó) élőben. Igaz, itt sem a természetes környezetében, de legalább a méreteit megnézhettük - tényleg van rajta mit enni. A nézegetés közben, valakinek a szeme megakadt a zuzmó szálai között egy mohán! Kaptunk az alkalmon, kiszedegettük a szép lombos mohokat, meg is feleztük Attilával. Egy gyönyörű, még pici - max 4 cm-es - Sphagnum sp. is előkerült.

A lombos moha határozása csak másnap reggel történt meg, kora reggel, és igen jól esett így kezdeni a napot, hiszen eddig még általam nem látott fajról van szó. Bárcsak minden reggel ilyen kellemesen hasznos lenne!

Tehát a moha, ami "önként" jött és nem mi mentünk érte:

Latin név: Pleurozium schreberi (Wild ex. Brid.) Mitt.
Syn.: Entodon Schreberi
Rendszertan: Bryophyta / Bryopsida / Hypnales / Hypnaceae
Magyarországi előfordulása: Középhegységekben, Dunántúlon közönséges faj

Bár ez a moha az ország hegységeiben közönségesnek számít, én most találkoztam vele először, így igen megörvendtem neki.



Megjelenése: A Pleurozium schreberi egy pleurokarp lombosmoha. Szára jellegzetesen piros színű, erről kapta angol nevét is: Red-stemmed Feather-moss. A fő tengelyről az oldalhajtások jellegzetesek, szárnyasak, az oldalhajtások hossza szinte megegyező végig a fő tengely mentén, ami kb 12 cm hosszúságot ér el. Oldalhajtások szárai jellegzetesen a talaj felé visszahajlanak, számomra halcsontváz jelleget kölcsönözve.



Levelei: A szár és hajtás levelei megegyező morfológiájúak, a hajtáslevelek picit kisebbek. Átlátszó, élénkzöldek, hosszuk kb. 2-2,5 cm. Ovális, konkáv levelei a szára teljesen körülölelik, a piros színt ezeken a leveleken keresztül lehet látni. Levélcsúcsa lekerekített, ritkán pici csúcsot találhatunk, de ezek nem törnek hátra. Levélere apró kettős, x20 nagyításon nem látható. A sejtjei a levél közepénél megnyúlt hosszúkásak (8-16x hosszabbak, mint szélesebbek) , az alapi sejtek viszont mások, kerekdeddé, tömzsivé válnak.

 A hajtáslevél.

 Egy másik hajtáslevél

 A finom, kettős levélér

 A levelek közepénél a sejtek megnyúltak

 Levélcsúcs

Tok: A briteknél a tok nagyon ritka, nálunk gyakoribb. Pleurokarp moha, a tok hajlott, csőre rövid.



Élőhelye: Mészben szegény területeken, általában a talajon, de megtaláljuk sziklákon, és hegyi réteken a növényzet között. Inkább a félárnyékot kedveli, gyakran tömegesen jelenik meg. Briteknél megtalálható lápokon is, Calluna és Eriophorum társaságában.

Összetéveszthető fajok: Az élőhely, és megjelenés hasonló a Pseudoscleropodium purum esetében, azonban neki nem piros a szára, és a levélere sem jelentéktelen, x20-al jól látható. Továbbá a levélcsúcsa ennek a fajnak jellegzetesen hátratört.

Felhasznált irodalom:
  • Boros Ádám - Magyarország mohái (1953)
  • Ian D.M. Atherton, Sam D. S. Bosanquet, Mark Llawley - Mosses and Liverworts of Britian and Ireland: A Field Guide (2010)
  • A.J.E. Smith - The Moss Flora of Britain and Ireland (2004)

Internetes források:

2014. október 1., szerda

A hét mohája - Leucodon sciuroides (Hedw.) Schwägr.

Latin név: Leucodon sciuroides (Hedw.) Schwägr.
Magyar név: Nincs
Rendszertan: Bryophyta / Hypnales / Leucodontaceae
Magyarországi elterjedés: Magyarország egész területén, az Alföldön is.

A Leucodon sciuroides véleményem szerint az egyik legszemrevalóbb a magyar lombosmohák között. Egyedi megjelenésével már messziről kiszúrható, nézése igen szívet melengető tud lenni.

Leucodon megjelenése (forrás: www.pbase.com)

Megjelenés: A faj megjelenéséről árulkodik a név is, azaz mókusfarkszerű. Jellegzetessége, hogy a felületről ívesen ágaskodnak hajtásai, különösen száraz állapotban. Hajtásai viszonylag sűrűk, elég hosszúak, a levelek sűrűn, dúsan borítják azt. Hajtásvégük jellemzően picit világosabb színű.

Leucodon nedves állapotban (forrás: http://www.botanikaiforum.com)

Levelei: Sűrűn állók, szárazon szorosan a hajtáshoz simulnak, ami szintén jellegzetes hengeres megjelenést biztosít. Nedves állapotban a levelek "kinyílnak", ezzel a fenti hengeres állapot megszűnik. Maguk a levelek is igen jellegzetesek erre a mohára. Alakjuk alapnál széles tojásdad, fokozatosan keskenyedik a csúcsba, víztiszta sejtek nincsenek jelen. Enyhe fogazás megfigyelhető már 50x-es nagyításnál, ez azonban csak a csúcs közvetlen közelében. Kézi nagyítóval becsapós tud lenni a levélér megtalálása: ugyanis nincsen neki, mégis a kezdő szeme "odalátja", ugyanis a levelek hosszredősek.

Tokja:  Pleurokarp moháról lévén szó a toknyél a hajtás oldalából ered, hosszú sétával, azon egyenes, hengeres tok, minek fedője rövid kúpos.

Élőhelye: Jellemzően mészkősziklákon, fakérgen találjuk meg, de egyéb sziklákon is. Jellemző rá a délies fekvés.

Összetéveszthetőség: A fajt mérete, és jellegzetes növekedése miatt egyszerű felismerni. Hajlamos Homalothecium sp. közelében nőni, ami színében közel hasonló, viszont a nemzetség minden faja jóval kisebb, nem jellemző rájuk a mókusfark növekedés, valamint erük van.

Viszonylag könnyen felismerhető, ezért is kedveltem meg annyira, hiszen a sokadik terepen megismerhetetlen (számomra) moh után mindig jólesik egy-egy ismerőst megpillantani.

 Leucodon sciuroides levél
 Levélcsúcs a minimális fogazással
Levélalapi sejtek

Felhasznált irodalom:
  • Boros Ádám - Magyarország mohái (1953)
  • Ian D.M. Atherton, Sam D. S. Bosanquet, Mark Llawley - Mosses and Liverworts of Britian and Ireland: A Field Guide (2010)
  • A.J.E. Smith - The Moss Flora of Britain and Ireland (2004)
Internetes források: